Kaksi K-citymarketia vuoden 2010 leipäkauppafinaalissa

VUODEN 2010 LEIPÄKAUPAN LOPPUKILPAILIJAT ON VALITTU

 

Suomen Leipuriliiton järjestämän Vuoden 2010 Leipäkaupan valinta on edennyt finalistivaiheeseen. Karsintakierros on nyt käyty läpi ja Leipuriliiton paikallisyhdistysten asettamien maakunnallisten ehdokaskauppojen joukosta on valittu kolme finalistia, jotka ovat:

 

K-citymarket Kaakkuri, Oulu

Prisma Seppälä, Jyväskylä

K-citymarket Kupittaa, Turku

Loppukilpailijat valitsi raati, johon kuuluivat tuoteryhmäasiantuntija Hanna Luukkonen Fazer Leipomot Oy:stä, tuoteryhmähallintapäällikkö Päivi Nyström Vaasan Oy:stä sekä toimitusjohtaja Mika Väyrynen Suomen Leipuriliitto ry:stä.

 

Tammikuussa loppukilpailuraati käy arvioimassa finalistit ennalta ilmoittamattomana aikana. Voittaja julkistetaan tammi-helmikuun aikana.

 

Vuoden Leipäkaupan valinnassa kiinnitetään huomiota tuotteiden tuoreuteen, valikoiman monipuolisuuteen, valtakunnallisten, alueellisten ja paikallisten leipomoiden tuotteiden saatavuuteen, leipäosaston siisteyteen ja järjestykseen sekä leipäosaston henkilökunnan asiantuntemukseen ja palvelualttiuteen. Tärkeitä asioita ovat myös tuotteiden esillepano, leipäosaston omaleimaisuus sekä erityisruokavaliotuotteiden saatavuus.

 

Vuoden Leipäkaupan valinnassa vuorottelee nykyisin kaksi sarjaa. Joka toinen vuosi kilpailussa ovat mukana hypermarketit ja tavaratalot ja joka toinen vuosi näitä pienemmät päivittäistavarakaupat. Vuoden 2010 Leipäkauppa valitaan hypermarkettien ja tavaratalojen sarjassa.  Viime vuonna voittaja oli K-supermarket Parainen, Oy K & C Mattson Ab. Vuoden 2008 Leipäkaupaksi, jolloin mukana olivat hypermarketit ja tavaratalot, valittiin Euromarket Jyväskylä.

 

Kuluttajat arvostavat leivässä eniten tuoreutta ja makua. Niistä huolehtiminen on kaupan ja leipurin yhteinen asia ja sitä pyritään edistämään myös Vuoden Leipäkauppa -kilpailulla. Kilpailu järjestetään nyt neljännentoista kerran.

 

Lisätiedot: Mika Väyrynen, Suomen Leipuriliitto ry, p.(09)1488 7302 tai 0400 887 761